SIK SORULAN SORULAR

 Lise diploması ile kayıt yaptırabilirmiyim ?
  Evet, Lise Mezunu olmanız yeterli.
 YGS ve LYS sınavlarına girmemiz gerekli mi?
  Hayır,Gerek Yok.  YÖK’ün Tanımış Olduğu Her Üniversiteye Kayıt Olabilirsiniz.
 V.N Karazin Devlet Üniversitelerin YÖK denkliği varmıdır ?
  Evet, V.N Karazin Devlet Üniversitelerin YÖK denkliği vardır.
 Neden Ukrayna ?
  Ukrayna’daki okulların kalitesi , hem fiyatların uygunluğu, hem de yaşam kalitesinin yüksek olmasından yurtdışında eğitim almak isteyenler için en uygun ve hesaplı ülkedir.
 Ukrayna'da Türkiye'ye yatay geçiş yapılabilirmi ?
  Evet, hem devlet hem de özel üniversiteler açılan kontenjan limitinde öğrencilerimiz geçişlerini yapabilirler.
 Ukrayna'da Türkçe eğitim varmıdır ?
  Hayır ! Ukrayna’nın hiç bir üniversitesinde Türk dilinde eğitim yoktur.
 İngilizce ve Rusça Bilmiyorum Ukrayna'da Okuyabilirmiyim?
  Evet, Okuyabilirsiniz. Ukrayna Üniversitelerinde eğitim alabilmek için her yıl farklı ülkelerden binlere öğrenci geliyor. Bunların çoğunun dilbilgisi yok. Bu sizin eğitiminiz için bir engel değil. Ukrayna Üniversitelerinin her bölümü için ilk yıl hazırlık eğitimi zorunluluğu vardır. (Eğer TOEFL sertifikanız varsa Hazırlığı Okumadan Direk Lisans Eğitimine Başlayabilirsiniz.)
 Ukrayna'da Eğitim Süresi Kaç Yıl ?
  İlk yıl zorunlu İngilizce veya Rusça (tercihe bağlıdır ) Hazırlık
  Lisans eğitimleri için 4 yıl.
  Master eğitimleri için 2 yıl.
  Lisans tamamlama  için 2 yıl.
 Askerliğimi tecil ettirebilir miyim ?
  Evet. Fakülteye başladığınız ilk yıl (1. sinif ) Ukrayna’daki Türk Konsolosluğuna ögrenci belgenizle giderek  Ögrenci Dosyası açtırmanız yeterli. Direk askerliğiniz tecil edilmiş oluyor.
 ( Hazırlık sınıfında tecil yapılmamaktadır )
 Ukrayna'da kendi Banka kartımla para çekebilir miyim ?
  Ukrayna bulunan Sber Bank’tan Denizbank kartınız ile , Privat Bank’tan Garanti Bankası kartınız ile ,UKR Bank’tan TEB kartınız ile çok düşük komisyonlara para çekebilirsiniz.
 Ukrayna'da ziraat bankası kartım ile para çekebilir miyim?
  Evet Viza,Master,Maestro Tüm banka kartları ile değişen komisyonlar ile para çekebilirsiniz.
 Yurtta kalmak istemiyorum , Eve çıkabilir miyim?
  Evet,Üniversite yakınlığına göre 200 USD -500 USD aralığında ev bulabilir, tek başınıza veya arkadaşlarınızla yaşayabilirsiniz.
 Yiyecek,İçecek alışverişlerimi nereden yapabilirim?
  Ukrayna’da bir çok Arap kasab’ı bulunmaktadır,market zincirlerinden Silpo,Klass,ATB hemen hemen her sokakta bulunmaktadır.Bunun yanı sıra birçok Alışveriş Merkezleri mevcuttur.
 Ukrayna'da Türk restaurantları varmı?
  Evet, Üniversite çevresinde birçok Türk restaurantları ve Arap restaurantları mevcuttur.
 Ukrayna'da Fast Food olarak hangi restaurantlar var ?
  Ukrayna genelinde Mc donalds yaygın bir şekilde görülmektedir
 Ukrayna Üniversitelerinin eğitim şekli nedir?
  Üniversitelerde  gelenekçi sistem  değil, Çağdaş eğitim sistemi verilmektedir. Kısaca belirtmek gerekir ise ezberci eğitim sistemi değil,öğretici eğitim sistemi verilmektedir.
 Ukrayna'da savaş varmı ?
  Ukrayna’da bulunan Donesk ve Lugansk şehirlerinde sıkıntılar yaşanmış olsa da bu durum diğer şehirlere hiçbir zaman şıçramamıştır. Medeni ve Çağdaş bir ülkedir.
 KYK ( Kredi Yurtlar Kurumu ) Burs ve Kredi Alabilirmiyim ?
  Evet Alabilirsiniz.  Burs ve öğrenim kredisi müracaatları, her yıl muhtemelen eylül veya ekim veya kasım ayları içerisinde alınmaktadır. Başvurular kurumun web sayfası üzerinden interaktif olarak alınmaktadır.
  Burs ve öğrenim kredisi müracaatında bulunan öğrencilerin beyanlarının doğruluğu, Kurum tarafından kamu kurum ve kuruluşlar nezdinde araştırmaktadır. Beyanlarının doğru olmadığı tespit edilenlerin ise burs ve öğrenim kredisi hakkı iptal edilmektedir.
  Öğrencilerin, İnteraktif müracaatlarını yaparken her alanı dikkatlice incelemeleri, konuyu tam olarak kavradıktan sonra ilgili alanları cevaplanmaları gerekmektedir.
  Hatalı, eksik ya da gerçeğe aykırı beyanda bulunma burs ve öğrenim kredisi alımını engellemektedir.
  Evli olan öğrenciler ise sosyo-ekonomik durumları ile ilgili olarak eşlerinin sosyo-ekonomik bilgilerini ve çocuklarını beyan etmek zorundadırlar.
  Öğrenciler, müracaatların bitim tarihinden itibaren öğretim durumunda meydana gelen değişiklikleri, müracaat tarihinin bitimini takip eden 30 gün içinde Kuruma durumunu anlatan bir dilekçe ile bildirilmesi gerekli ise belgelemesi halinde değişiklikler değerlendirmede dikkate alınacaktır.
  Burs ve öğrenim kredisi müracaat sonuçları muhtemelen Kasım Sonu veya Aralık ayları içerisinde belli olmakta ve Kurumun web sayfasında ilan edilmektedir.
  Ayrıca, öğrencilerin ev adreslerine herhangi bir tebligat yapılmamakta olup sadece burs veya öğrenim kredisi kazanan öğrencilerin Kuruma vermiş oldukları elektronik posta adreslerine bilgi gönderilmektedir. Bu yüzden elektronik posta adresinizi başvuruda yazar iken doğru yazıp yazmadığınızı kontrol ediniz.